عطر دل آرای خدا /آغاز امامت حضرت مهدی(عج)

دوازدهمین پیشوای معصوم، حضرت حجة بن الحسن المهدی در نیمه شعبان سال 255 ه. ق در شهر سامرا دیده به جهان گشود. او هم نام پیامبر اسلام و هم کینه آن حضرت (ابوالقاسم) است. از القاب ایشان: حجت، اقئم، خلف صالح، صاحب الزمان، بقیه اللّه ، و مشهورترین آن مهدی است. پدرش امام حسن عسگری علیه السلام و مادرش بانوی گرامی نرجس است که به نام ریحانه و سوسن نیز از او یاد شده است.

عنوان انگلیسی

Imamate of Imam Mahdi (AG)

خلاصه انگلیسی

The 12th innocent leader, Hajja bin al-Hassan al-Mahdi, in the middle of Shaban in 255 CE. AH in the city of Samarra. He is also the name of the Prophet of Islam and his hatred (Abolqasem). His name is Hojjat, Kham, Khalaf Saleh, Sahib Al-Zaman, the rest of Allah, and the most famous is Mehdi. His father, Imam Hasan Asgari, and his mother, is a well-deserved lady named Narjis, also referred to as Reyhane and Susan

آدرس عکس انگلیسی

http://bayanbox.ir/view/627583000401115352/en-233h22-mahdiiyar-ir.jpg

آن حضرت دو غیبت داشتند یکی کوتاه مدت(صغری) و دیگری بلند مدت (کبری) اولی از هنگام تولد تا پایان دوران نیابت خاصه و دومی از پایان دوره نخست آغاز و تا هنگام ظهور و قیام آن حضرت به طول می انجامد.

شروع امامت

امام حسن عسگری علیه السلام پنج سال بعد از ولادت حضرت مهدی(عج) در سال 260 ه. ق توسط «معتمد» یکی از خلفای بنی عباس مسموم و به شهادت رسید و امامت به جانشین بعدی آن حضرت یعنی امام مهدی(عج) منتقل شد و حضرتش رهبری جامعه اسلامی را به عهده گرفت.

نماز بر پدر

پس از شهادت امام حسن عسگری علیه السلام عده ای از دوستان آن حضرت به تصور این که جعفر بن علی برادر امام عسگری علیه السلام امام و پیشوای مسلمانان است شهادت آن حضرت را به وی تسلیت و پیشوایی اش را تبریک گفتند؛ اما وقتی جعفر بن علی خواست به جنازه امام نماز بخواند ناگاه کودکی گندمگون و سیاه موی بیرون آمد و لباس جعفر را گرفت و او را کنار کشید و گفت: عمو کنار برو من باید بر پدرم نماز بخوانم، جعفر در حالی که قیافه اش دگرگون شده بود کنار رفت و حضرت مهدی در سن 5 سالگی بر پدرش نماز خواند. آن حضرت را در کنار قبر پدرش امام هادی دفن کردند.

تلاش جعفر کذّاب

«ابوالادیان» یکی از خدمت گزاران امام عسگری علیه السلام می گوید: روزی حضرت، نامه هایی به من دادند و فرمودند: این ها را به مدائن می بری. 15 روز در سامراء نخواهی بود، روز پانزدهم که به شهر می آیی، از خانه من صدای ناله و شیون بلند است و جسد مرا در محل غسل گذاشته اند؟ گفتم: سرورم! اگر چنین شود امام بعد از شما کیست؟ فرمود: هر کس بر جنازه من نماز بخواند. گفتم: نشانه دیگری؟ فرمودند: هر کس از آن چه در میان همیان است خبر دهد، امام بعد از من است. روز پانزدهم به سامرا برگشتم. از خانه امام صدای گریه بلند بود و مردمان را دیدم که به جعفر، برادر امام تسلیت و امامتش را تبریک می گفتند من که فساد اخلاقی او را دیده بودم بسیار تعجب کردم...؛ اما وقتی در هنگام نماز، کودکی را دیدم که جعفر را کنار زد و بر پیکر پدرش نماز خواند و بعد از آن نیز از چیزهایی که داخل همیان بود به من خبر داد، دانستم که جانشین امام عسگری علیه السلام ، همین کودک است.

نماز آشکار

حضرت مهدی(عج) بر پیکر امام عسگری علیه السلام آشکارا نماز خواندند. علت ان که بر پدرشان پنهانی نماز نخواندند، با این که امکان آن وجود داشت که پیش از آمدن جعفر، به صورت پنهانی بر جنازه پدر بزرگوارش نماز بخوانند، آن بود که عده ای تصور می کردند که جعفر، امام و جانشین حضرت عسگری علیه السلام است؛ از این روی حضرت، وی را کنار زد و خود بر پیکر امام نماز خواند تا بدین وسیله شبهه امامت جعفر را که در ذهن برخی رسوخ کرده بود برطرف کند و همگان بدانند که وی شایستگی امامت را ندارد و امام بعد از حضرت عسگری علیه السلام تنها فرزند خردسالش حضرت بقیة اللّه است.

امامت کودک

مسأله خلافت و امامت در اسلام، تنها بر اساس لیاقت و شایستگی افراد بوده و سن و سال هیچ تأثیری نداشتهه است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در سال سوم هجرت بعد از دعوت خویشان خود به اسلام، علی علیه السلام را که نوجوانی پیش نبود به خلافت و وصایت منصوب کرد و به قوم خود دستور داد که از او اطاعت کنند. هم چنین در واقعه مباهله با نصارای نجران، آن حضرت امام حسن و امام حسین علیه السلام را در حالی که کودک بودند به همراه خویش برد. شیخ مفید در این باره می نویسد: پیامبر همراه حسنین در حالی که طفل بودند با نصارا مباهله کرد. بعد از آن، این امر هیچ گاه سابقه نداشت. این وقایع و شواهد بسیار دیگر تاریخی، دلایلی است که امامت حضرت ولی عصر(عج) را در سن کودکی تأیید می کند.

امامت و نبوت کودک از نگاه قرآن

قرآن مجید در آیه 12 سوره مریم، درباره نبوت حضرت عیسی می فرماید: «ای یحیی تو کتاب آسمانی را به قوت فراگیر، و ما فرمان نبوت در کودکی به او دادیم».

هم چنین خداوند در همان سوره با اشاره به سخن گفتن حضرت عیسی در گاهواره، نبوت او را تأیید می کند.

فخر رازی در تفسیر خود درباره حکمی که خداوند به حضرت یحیی داد می گوید: «مراد حکم، همان نبوت است؛ زیرا خداوند عقل او را در کودکی محکم و کامل کرد و به او وحی فرستاد و این بدان جهت است که خداوند، حضرت یحیی و عیسی را در کودکی به رسالت مبعوث کرد، بر خلاف حضرت موسی و محمّد که در بزرگ سالی مبعوث شدند؛ از این رو چه مانعی دارد که خداوند این دوران را بر عده ای کوتاه سازد و حضرت مهدی(عج) را در کودکی حکمت و امامت عنایت فرماید.

چرا کودک امام باشد؟

ممکن است کسی اشکال کند، چه ضرورتی دارد که امام، کودک باشد؟ در پاسخ به این اشکال می توان گفت: این امر برای آن است که بدانیم، امامت، از سوی خداست؛ چرا که اگر امامان تنها در بزرگ سالی به مقامت امامت می رسیدند ممکن بود تصور شود مقامات و کمالات آنان، اکتسابی است؛ اما با امامت کودک چنین گمانی برده نمی شود، اگر طفلی، به فضیلت امامت رسید، بدون شک می یابیم که او از سوی خداوند متعال به چنین مقامی رسیده است.

از سوی دیگر، این امر برای آن است که بدانیم مقام و منزلت، بر اساس لیاقت است نه بزرگی سن، چنان که در تاریخ زندگی پیامبر صلی الله علیه و آله آورده اند که ایشان فرماندهی سپاه خود را به اُسامه بن زید که جوانی 19 ساله بود واگذار کردند در حالی که عده ای از صحابه به برکناری او معتقد بودند، پیامبر به دلیل لیاقت او، به فرماندهی اش اصرار داشت.

شناختن امام زمان(عج)

در فرهنگ اسلامی بر هر مسلمانی واجب است که امام زمان خود را بشناسد. در این باره از امام باقر علیه السلام روایت شده که فرمودند: راه رضایت از پروردگار، اطاعت از امام، بعد از معرفت و شناخت او است. هم چنین خداوند در قرآن می فرماید: «هر آن که از فرستاده حق پیروی می کند به راستی که خدای را اطاعت کرده و هر کس که سرباز زند پس تو مسئول نیستی». عالمان دینی در تبیین این معنا گفته اند: اگر شخص شب ها به عبادت برخیزد، روزها روزه بگیرد، تمام مالش را صدقه دهد و در همه سال های عمرش، حج گذارد؛ اما ولایت ولیّ خدا را نشناسد تا از او پیروی کند، خداوند برای او ثوابی نمی نویسد و از اهل ایمان نیست. چنان که پیامبر صلی الله علیه و آله فرموده: «هرکه در حالی بمیرد که امام زمانش را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است».

غیبت صغری

در دوران غیبت صغری، ارتباط امام با یاران خویش به کلی قطع نبود و آنان به گونه ای خاص و محدود با امام در ارتباط بودند. در این مدت، افراد مشخصی به عنوان نائب خاص، به حضور ایشان می رسیدند و مردمان می توانستند به وسیله آنان، مسائل و مشکلات خویش را به حضور امام برسانند و حتی گاه به دیدار امام نائل شوند؛ از این رو می توان این دوره را دوره آماده سازی مردمان برای غیبت کبری دانست.

وظایف نوّاب خاص

انتخاب نواب خاص از سوی امام دوازدهم، در واقع ادامه و توسعه فعالیت شبکه ارتباطی وکالت بود که در زمان امام هادی علیه السلام و امام عسگری علیه السلام گسترش چشم گیری یافته و اینک در زمان امام قائم به اوج رسیده بود. وظایف و فعالیت های اساسی نواب خاص را می توان این چنین خلاصه کرد:

پنهان داشتن نام و مکان امام؛ سازمانده وکلا؛ گرفتن و توزیع اموال متعلق به امام؛ پاسخ گویی به سوالات فقهی و مشکلات عقیدتی مردم؛ و مبارزه با مدعیان نیابت.

فلسفه غیبت

همه اسرار غیبت برای ما روشن نیست؛ اما در روایات اسلامی، دلایلی چند برای غیبت بر شمرده اند از جمله: حفظ جان امام، چه آن که اگر امام در همان آغاز زندگی در میان مردم ظاهر می شد او را شهید می کردند، و آن حضرت را مأموریت الهی و اهداف بلند اصلاحی خود موفق نمی گردید؛ از فلسفه غیبت امتحان و آزمایش مردم است؛ تا مؤمنان بر دین اسلام باقی بمانند و منافقان و مخالفان روشن و آشکار گردند؛ هم چنین غیبت، فرصتی برای رشد عقل هاست، تا آن که مسلمانان در اندیشه ها، باورها و فقه اسلام به کمال خود نزدیک شوند و برای همیشه آماده پذیرش کامل گردند.

غیبت کبری

پس از غیبت صغری، و با مرگ آخرین نائب خاص حضرت ولی عصر(عج)، غیبت کبری آغاز شد، و مسلمانان موظف شدند در مسائل خود، به نائبان عام آن حضرت، یعنی فقهای واجد شرایط و آشنا به احکام اسلام مراجعه کنند. اگر غیبت کبری یکباره رخ داد ممکن بود موجب انحراف افکار مردم شود و ذهن ها آماده پذیرش آن نباشد ؛ اما با زمینه سازی های مدبرانه امامان پیشین، و تدابیر نواب خاص در طول غیبت صغری، ذهن ها آماده پذیرش غیبت کبری شد.

فواید وجود امام در دوران غیبت

درباره علت وجود امام در دوران غیبت، فواید بسیار گفته اند، از آن جمله رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند: «سوگند به پروردگاری که مرا به پیامبری برانگیخت. در دوران غیبتش مردم از او نفع می برند و از نور ولایتش بهره می برند، همان گونه که از خورشید پشت ابرها بهره می گیرند.

هم چنین یکی دیگر از فواید وجود امام در غیبت، پاسداری از آیین خداوند است، برای آن که اصالت آیین الهی حفظ شده و جلوی بسیاری از تحریفات گرفته شود. هم چنین با وجود امام، مردمان خود را تنها نمی دانند و تأثیر روانی این عقیده در روش نگهداشتن چراغ امید در دل ها و وادارساختن افراد به خودسازی و آمادگی برای آن قیام بزرگ جهانی، کاملاً قابل درک است.

طول عمر

در قرآن کریم آیاتی هست که از عمر طولانی امت های پیشین خبر می دهد. با این آیات می توان طول عمر حضرت مهدی(عج) را نیز به خوبی تبین کرد، مانند آیه ای که درابره حضرت نوع می فرماید: «به راستی ما نوح را به سوی قومش فرستادیم، پس 950 سال در میان آنها درنگ نمود». خداوند در داستان حضرت یونس نیز می فرماید: «اگر او (یونس) در شکم ماهی تسبیح نمی گفت، تا روز رستاخیز در شکم ماهی می ماند».

از این آیه استفاده می شود که خداوند قادر است در جایی که هیچ کدام از لوازم حیات برای ادامه زندگی وجود ندارد انسان را حفظ کند. اینک این خدای توانا قادر است که ولی خویش را از مرگ محافظت، و صدها سال عمر پرافتخار به منظور اهدافی والا به او ببخشاید.

art Imamate

Imam Hasan Asgari (peace be upon him), five years after the birth of Imam Mahdi (AS) in 260 AH. AH was poisoned and martyred by "Motamed", one of the Caliphs of Bani Abbas, and Imamate was transferred to his next successor, Imam Mahdi (AS), and His Holiness took over the leadership of the Islamic community.

Prayer for the Father

After the martyrdom of Imam Hasan Asgari (peace be upon him), some of his friends, believing that Ja'far ibn Ali is the brother of Imam al-Asgari as the Imam and the leader of the Muslims, congratulated him on his testimony, but when Ja'far ibn Ali He urged the Imam's body to pray. Suddenly, a black hair came out and took Jafar's dress and pulled him away and said: "Uncle, I'll have to pray to my father, while Ja'far stepped away as he turned his face, and Imam Mehdi prayed to his father at the age of 5 years. He buried the Prophet near the grave of his father, Imam Hadi


Jafar Kozab's quest

Abu al-Adian, one of the servants of Imam al-Askari (as), says: One day, the Prophet gave me letters and said: You take them to Mada'in. You will not be in Samarra for 15 days; on the fifteenth day when you come to the city, there is a groaning and cry from my house, and they have put my body in the place of goblet? I said: my lord! If so, who is Imam after you? He said: "Whoever prays in my body." I said: is there another sign? He said: "Everyone knows what is in between," Imam is after me. On the fifteenth day I returned to Samarra. Imam's voice was crying and I saw the people who congratulated Ja'far, brother of Imam, on condolences and his Imamate. I was very surprised that he had seen her moral corruption ... But when I saw a child in Ja'far He set aside and prayed on his father's body, and afterwards he informed me of the things that were inside him, and I knew that the successor to Imam al-Askari (AS) is the same child

Clear prayers

Imam Mahdi (aj) on the face of Imam al-Askari (peace be upon him) clearly prayed. Due to the fact that they did not pray to their father secretly, although it was possible to read the prayers before the arrival of Ja'far secretly on the funeral of their grandfather, some believed that Ja'far, Imam and successor of Asgari (as) ; Therefore, he set aside for him and himself prayed on Imam's body in order to resolve the doubtfulness of Ja'far's Imamate which had penetrated some minds and that everyone would know that he did not deserve the Imamate and Imam after Hazrat Asgari against Allah is the only son of his childhood.

Baby immah

The issue of caliphate and Imamate in Islam is based only on the merits and merits of individuals and the age has no effect. Prophet Muhammad (peace be upon him) in the third year of his emigration after the invitation of his relatives to Islam, Ali (as), who was not a teenager, appointed him to the caliphate and guardianship and ordered his people to obey him. Also, in the event of mohadah with the Nazarene Najran, Imam Hassan and Imam Hussein (as) were taken along with him. Sheikh Mufid writes in this regard: The Messenger along with Hassanin, while he was a child, married the Christians. After that, it never had a history. These many other historical events and evidence are the reasons why Imam Hazrat Vali Asr (AS) is confirmed at the age of childhood.

Imamate and Prophethood from the Quranic View

The Holy Quran, in verse 12 of the surah Maryam, says about Jesus' prophecy: "Yea, you have given us the Book of the Heavens, and We gave him the command of prophecy in childhood."

Similarly, in the same chapter, Allah confirms His Prophecy by referring to the words of Jesus in the ceiling.

Fakhr Razi, in his commentary on the sentence given by Yahya to Yahya, says: "The meaning of the commandment is the same prophecy because God reinstated his intellect as a child and sent him a revelation, which is why the Lord Yahya And Jesus sent him to his mission in childhood, unlike Moses and Muhammad who were raised in the great year. Therefore, what makes it impossible for God to shorten this period to a few and appoint Mahdi (aj) as a child of wisdom and Provide Imamate

Why should Imam be a kid?

Maybe someone makes a mistake, what is the need for Imam to be a child? In response to this, we can say that this is because Imamate is from God, because if Imams only came to Imamate in the great year, it might have been supposed that their authorities and their perfections are acquired, but with The Imamate of the child is not condoned, if a child succeeds in the virtue of Imamate, we will surely find that he has reached such a position from God Almighty.

On the other hand, this is due to the fact that dignity is based on the merits of not the great age, as it was in the life of the Prophet (peace be upon him), that they commanded his army to Osama bin Zayd, a 19-year-old young man It was left, while some of the Companions believed in his dismissal, the Prophet insisted on his command because of his worth.

Knowing Imam of Time (aj)

In Islamic culture, it is obligatory for every Muslim to know the Imam of his time. In this regard, Imam Baqir (as) has been narrated that he said: the way of satisfaction from the Lord is obedience to the Imam, after his knowledge and knowledge. God also states in the Qur'an: "Whosoever followeth from the messenger of truth, indeed obeys the Lord, and whosoever hath a soldier, so are you not responsible." Religious scholars have said in the explanation of this meaning: If a person wakes up at night, fasting for days, worships his entire rubbish, and makes Hajj throughout his life, but Wali does not know God to follow him, God for He does not write a reward and he is not a believer. As the Prophet (peace and blessings of Almighty) proclaimed: "Whoever dies while the Imam has not known his time, death of ignorance is dead."

Little chaos

During the time of the occasional absence, the relationship between Imam and his companions was not completely interrupted, and they were related in a certain way to the Imam. During this period, certain people as a special member came to his presence, and people could bring their problems and problems to the presence of Imams through them, and sometimes even visit the Imam; therefore, this period can be The period of preparing people for the absence of Kobra


Specific Nawab Tasks

The selection of a particular Navab by the Twelfth Imam was in fact a continuation and development of the activity of the network of lawyer communication, which expanded at the time of Imam Hadi (as) and Imam al-Askari (as), and now he was at the peak of Imam Qa'im. The specific tasks and activities of the special Navab can be summarized as follows:

Hiding the name and place of the imam; organizing lawyers; receiving and distributing property belonging to the Imam; answering jurisprudential questions and ideological problems of the people; and fighting with the claimants.

The philosophy of absenteeism

All secrets of absence are not clear to us; however, in Islamic narrations, there are several reasons for absenteeism, such as: preserving the life of the Imam, that if Imam appeared at the beginning of life among the people, he would be martyred, and that The Prophet did not succeed in divine mission and high-quality reform goals; it is a philosophy of absence from the test and testing of the people; so that the believers remain on the religion of Islam, and the hypocrites and opponents become clear and revealing; as well, absenteeism is an opportunity for the growth of reason, That Muslims are close to their fullness in Islamic thought, beliefs and jurisprudence and ready to be fully prepared forever.

Absenteeism

After the occasional absence, and with the death of the last special deputy of the Prophet Velayu e Asr, the absolution of Kobra began, and Muslims were obliged to refer to the general public of the Prophet, ie qualified and familiar jurisprudents, with the teachings of Islam. If the absence of a cobra suddenly occurred, it could have distorted the minds of the people and the minds would not be prepared to accept it; however, with the deliberate preconditions of the previous Imams, and the specific measures of the Nebucha, during the absence of a minor, the minds were ready to accept absenteeism.

The Benefits of Imam in the Absence

About the reason for the existence of Imam during the time of absence, he has said many benefits, including the Prophet (peace be upon him): "I swear to the Lord who brought me to the Prophet. During his absence, people benefit from him and enjoy the light of his province, as they use the sun behind the clouds.

Another benefit of the presence of Imam in absentia is to protect the religion of God, in order to preserve the authenticity of the divine religion and prevent many distortions. Also, with the Imam, the people do not understand themselves alone, and the psychological impact of this belief is fully understood in keeping the light of hope in the hearts and instilling people into self-design and preparation for that great uprising in the world.

life span

In the Holy Qur'an, there are verses that announce the long life of the previous nations. With these verses, the lifetime of Hazrat Mahdi (AS) can be well explained, like the verse that says in the same place: "Indeed, we sent Noah to his people, so they stopped for 950 years among them." God also states in the story of Younus: "If he (Jonah) does not praise the fish in the stomach, he will remain in the stomach until the Day of Judgment".

It is used in this verse that God is able to save man in a place where there are no living things for life. Now this mighty God is able to protect her from death, and forgive her for hundreds of years of glorious life.

 


۳ ۰
محمد فیروزیان
۱۸ مرداد ۱۴:۱۶
سلام
وبلاگ خوب و مفیدی دارید تبریک میگم
خوشحال میشم دنبالم کنید

پاسخ :

ان شا الله
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
مهدی یاران
آخرین مطالب
 • مواظب باشید امام زمان را از قلبتان بیرونش نکنید
 • علائم نهایی پیش از ظهور امام زمان(ع)
 • عمل انسان چه زمانی بی‌نتیجه می‌شود؟
 • مهدویت به چه معنا است؟
 • مراحل زمینه سازی ظهور در ایران
 • آیا راهی برای دیدار امام زمان(عج) وجود دارد؟!
 • الگوى حکومت مهدوى
 • منتظران دروغین در عصر غیبت
 • تواتر احادیث مهدویت نزد اهل تسنن
 • آیا بیشتر یاران امام زمان (عج) ایرانی هستند؟
محبوب ترین مطالب
 • عطر دل آرای خدا /آغاز امامت حضرت مهدی(عج)
 • رابطه انسان با خدا، خود و مخلوق
 • بررسی نقش اعراب در ظهور
 • سیمای حضرت مهدی (عج) در نهج البلاغه
 • حکومت از دیدگاه امام صادق (علیه السلام )
 • فایل لایه باز تصویر اعیاد شعبانیه
 • فقط می‌رود مسجد نمازش را می‌خواند و برمی‌گردد _ عوامل تاخیر ظهور
 • همه چیز درباره سیزده بدر
 • نشریه مذهبی مهدی یار _ شهریور ماه
 • روش صحیح وضو گرفتن
پر بیننده ترین مطالب
 • وکتور کتیبه کاشی کاری آیه ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا
 • فایل لایه باز پوستر حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی
 • فایل لایه باز وکتور کاشی کاری ذکر صلوات
 • طرح لایه باز پوستر اطلاع رسانی یادواره شهدا
 • ۱۰ عدد نشان (لوگو) نام حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی
 • مجموعه 4 پوستر لایه باز ویژه ولادت امام رضا (ع) / دهه کرامت
 • فایل لایه باز تصویر یا فاطمه الزهراء / اللهم صل علی فاطمه و ابیها / مناسب برای سردر ورودی هیأت
 • فایل لایه باز بنر حجت الاسلام رئیسی / خادم الرضا
 • فایل لایه باز پوستر شعار سال96 / اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال
 • حدیث امام علی (ع) درباره فتنه (...مانند شتر دو ساله باش ...)
مطالب پر بحث تر
 • فایل لایه باز تصویر یا فاطمه المعصومه
 • فایل لایه باز نقاشی چهره امام خمینی (ره) و امام خامنه ای
 • وکتور کتیبه کاشی کاری آیه ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا
 • فایل لایه باز تصویر یا عبدالعظیم / ولادت حضرت عبدالعظیم (ع)
 • فقط می‌رود مسجد نمازش را می‌خواند و برمی‌گردد _ عوامل تاخیر ظهور
 • نشریه مذهبی مهدی یار _ شهریور ماه
 • رابطه انسان با خدا، خود و مخلوق
 • طرح لایه باز پوستر اطلاع رسانی یادواره شهدا
 • فایل لایه باز تصویر صلوات خاصه حضرت فاطمه الزهرا (س)
 • معنای توکل چیست؟
حرفه سازی شده توسط تیم طراحی مهدی یار | ویرایش 8.13 تمامی حقوق برای گروه فرهنگی مهدی یار محفوظ می باشد